Google hakkında bilmediğiniz en ilginç şeyler #4

0
2379

google

 

Google’ın bugün çok meşhur olan Doodle’ları, aslında şirketten dışarı bir mesaj olarak doğmuştu. 1998 yılında “Yanan Adam Festivali”ne giden Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, ilk Doodle’ı bu şekilde yarattılar. Vermek istedikleri mesaj “Hata varsa, düzeltemeyiz. Dışardayız”dı.

 

Google’ın halka arzı sırasında hisseleri 85 dolardan işlem görüyordu. Geçtiğimiz yıl 600 dolara kadar yükseldi. O gün Google hissesi alanlar, oldukça karlı bir iş yapmış oldular. Ayrıca Google’ın halka açıldığı sırada değeri 2,718,281,828 dolardan hesaplanmıştı. Bu rasgele görünen rakam aslında “e” sabitinin ilk 10 hanesini gösteriyordu.

 

İlk Google sunucusu LEGO’lardan yapılmıştı. 10 adet 4 GB’lık sabit diski resimdeki şekilde saklıyorlardı. Hatta Google logosundaki renklerin de bu LEGO’dan sunucu sayesinde belirlendiği söylenir.

 

Google’ın ilk tweeti, 2li sayı sisteminde (binary) yazılmıştı. Yazılan “I’m feeling lucky”di. Yani “Kendimi şanslı hissediyorum”.

 

Google, bahçesindeki çimleri biçmesi için bir firmayla anlaşmak yerine tam 200 keçi kiralamıştı. Bu keçiler de bahçedeki fazla otları yiyip, temizlemişti. Çevreci yaklaşımlarıyla tanınan Google bunu “çim biçme makinelerinden çok daha şirin” olduğu için tercih etmişti.

 

İngilizce dilinde artık sözlüklere bile girmiş bir “googlemak” fiili bulunuyor. Anlamı ise “internet üzerinde Google kullanarak bilgi edinmek”.

 

Google genel merkezine isterseniz evcil hayvanlarınızı getirebilirsiniz. Fakat evcil hayvanınızın Google halılarına pisliğini yapmaması ve diğer çalışanlara ya da evcil hayvanlara saldırmaması şartıyla.

 

Büyük şirketlerin çoğunda abur cubur büfeleri vardır. Google da bunlardan biri. Şirketin ilk sipariş ettiği abur cubur ise “İsveç Balığı” isimli bu jöle tatlılardı.

 

Google’ın logosu ve arama kutusu 2001 yılına kadar ortada değildi.

 

Google’ın şirkete ait bir dinazoru var. Google genel merkezine yakın kazılarda ortaya çıkarılan T-Rex iskeletini Google satın aldı ve bahçesine yerleştirdi.

 

Google’ın ismi yanlışlıkla Google oldu. Aslında Sergey Brin ve larry Page’in koymaya çalıştığı isim 1 ve yanında 100 adet 0 ile oluşturulan Googol sayısıydı.

 

Google ana sayfasının bu kadar sade olmasının sebebi, sistemi yaratan Sergey ve Larry’nin aslında HTML bilmemesiydi.

 

Google’ın aldığı ilk yatırım, 100 bin dolarlık bir çekti. Çeki yazan Sun Microsystems’ın kurucularından Andy Bechtolsheim, çeki “Google Inc” adına yazmıştı. Fakat o sırada Google diye bir şirket yoktu. Çek Larry Page’in masasında 2 hafta yattıktan sonra, Sergey ve larry Google’ı şirketleştirdi.

 

Google çalışanları, haftanın 1 gününü özel projelerine ayırabiliyorlar. Bunu Google öneriyor. Heyecanlı bir biçimde kendi projelerini geliştiren mühendisler, aynı zaman Google’ı da bu sayede geliştiriyorlar. Orkut Büyükkökten’in kurduğu Orkut ve Google News, bu özel zamanlarda yaratılan kişisel projeler.

 

Google genel merkezi içinde pek çok restaurant var. Organik gıda, fast-food ya da gurme restaurantlarından istediklerine gidebilen Google çalışanları, yemekleri için de para ödemiyorlar.

 

Sergey Brin ve Larry page’in doğduğu 1973 yılında Bill Gates psikolojik sorunlar ile mücadele ediyordu.

 

“Kendimi şanslı hissediyorum” tuşunun aslında hiç kullanılmadığının Google da farkında. Fakat o tuş kaldırıldığında sayfanın kullanıcılar için daha rahatsız olduğu sonucuna vardıkları için, sayfada tutmaya devam ediyorlar.

 

Google arama motoru tarihinin en büyük atlamasını “Bunu mu demek istediniz?” şeklinde gördüğümüz yazma kontrolünü devreye soktuğunda yaşadı. Servisi kullananların sayısı ikiye katlandı.

 

Google’a yeni katılan çalışanlar, çalışmaya başladıkları haftanın ilk cuması “Noogle” yazan şapkayı takmak zorundalar.

 

Google’ın şu anki anasayfasında 39 hata bulunuyor. Önceki tasarımda sayı 63’tü.

 

Google servislerinin çoğunu ve anasayfasını 88 farklı dilde kullanabilirsiniz.

 

1999 yılında Google, Excite arama motorunun CEO’suna 1 milyon dolara önerildi. Fakat teklif şirkete çok fazla geldi.

 

1998 yılında Susan Wojcicki evinin garajını ayda 1700 dolara Sergey Brin ve Larry Page adından 2 öğrenciye kiraladı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu hayatının en iyi kararıydı. Bu sayede Google’da yönetici pozisyonunda bir iş aldı. Ev daha sonra Google tarafından satın alınarak bir nevi müzeye dönüştürüldü. Fakat ilgi çok fazla olunca Google adresi gizledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz