Teknoloji firmaları stajyerlerine ne kadar para veriyor :)

0
1605

Google, Microsoft, Facebook ve Apple gibi günümüzün büyük teknoloji şirketlerinde ise tahmin edebileceğiniz gibi bu tablo oldukça farklı. Paha biçilemez tecrübelerin kazanılması bakımından kimsenin maddi bir beklenti içine girmeyeceği bu şirketler, stajyerlerine Türkiye’de mesleğe yıllarını vermiş mühendislerin aylık maaşlarından daha çok para ödüyor.

Şirketler hakkında istihdam bilgileri sunan Glassdoor’un listesine göre teknoloji devleri, yazılım bölümünde staj yapan genç mühendis adaylarına aylık 6500 doları bulan ücretler ödeyebiliyorlar. İşte karşınızda stajyerlere servet ödemekten çekinmeyen 10 teknoloji şirketi!


10. Apple
 
Cupertino merkezli şirket, ürünleri tüm dünyada hayranlık toplamasına rağmen stajyerlere aylık 4914 dolar ödüyor. Bir yıl boyunca Apple’da staj yapan bir genç, yılda 58 bin dolardan fazla kazanıyor.

 


9. Yahoo
 
 Bir dönemin en büyük arama motoru Yahoo da mühendis adaylarına önem veren şirketlerden. Yahoo stajyerlerine ayda 5191 dolar ücret ödüyor. Yıllık ise bu rakam 62 bin doları geçiyor.

 


8. NVIDIA
 
 Grafik işlemcileri ve kartlarıyla tanıdığımız NVIDIA, stajyerlerine ayda 5215 dolar ödüyor. Alanındaki en iyi şirketlerden biri olan NVIDIA’nın stajyerlerine verdiği yıllık ücret ise 62 bin doların üzerinde.

 


7. Amazon
 
 Online perakende devi Amazon’un genç yazılımcılara sunduğu aylık ücret ise ortalama 5336 dolar. Amazon’da staj yapan bir gencin yıllık kazancı ise 64 bin 392 dolar

 6. Google
 
 Henüz kariyerinin başında olan bir genç bir mühendis için Google’dan daha iyi bir şirket az bulunur. Buna rağmen Google’ın stajyerlere sunduğu aylık ücret ortalama 5678 doları buluyor. Şirket bir stajyerine yılda 68 bin dolardan fazla ücret ödüyor

 


5. Adobe
 
 Photoshop ve Flash yazılımlarıyla adını tüm dünyaya duyuran Adobe da genç geliştiricilere yatırım yapmaktan çekinmeyen şirketlerden. Stajyerlerine bir aylık çalışmalarının karşılığında 5757 dolar ücret veren Adobe, yıllık bazda bu rakamı 69 bin doların üzerinde tutuyor.

 


4. LinkedIn
 
 Profesyonel iş ağı LinkedIn’de de stajyer olarak yer almak oldukça cazip. Stajyerlerine aylık ortalama 5808 dolar ücret sunan şirket, yılda 69 bin 696 dolar ödüyor

 


3. Microsoft
 
 Tecrübeli mühendislerin bile rüyalarını süsleyen Microsoft’un, genç yazılımcılarına ödediği ücret ise aylık ortalama 5936 dolar. Microsoft yıllık 71 bin doların üzerinde ücret vererek stajyerlerinin iyi bir yaşam standardına sahip olmalarını sağlıyor.

 

2. Facebook
 
 Kullanıcı sayısı 1 milyarı aşan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, birçok mühendis adayının idolü konumunda. Sosyal ağ, stajyer ekibinde yer alan genç yazılımcılara aylık 6056 dolar öderken, bu rakamı yıllık 72 binin üzerine çıkarabiliyor.
  
 


1. WMWare
 
 Sanallaştırma yazılımları üreten WMWare, birçok teknoloji devini geride bırakarak listenin en üst sırasında yer alıyor. 1998 yılında kurulan Palo Alto merkezli şirket, stajyerlerine 6536 dolar gibi yüksek bir aylık ücret ödüyor. Şirketin stajyerlere sunduğu yıllık ücret ise 78 bin doların üzerinde.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz